Hledat

Léčebné pobyty

Léčebné pobyty

Plná verze

Chystáte se do lázní a chtěli byste, aby vám pobyt uhradila zdravotní pojišťovna?

Pak byste měli vědět, že podmínky pro lázeňské pobyty jsou přesně nastavené. Není to tak, že byste na ně měli automaticky nárok. Především platí, že pobyt v lázních nemusí být přínosný pro každého. Je nutné si uvědomit, že se jedná o součást celého léčebného procesu určitého onemocnění v návaznosti na vývoj pacientova zdravotního stavu. I v případě, že váš zdravotní stav možnosti být vyslán na lázeňský pobyt odpovídá, nemusíte u lékaře uspět. Tato situace může nastat, pokud trpíte jednou z mnoha kontraindikací, tj. omezením, které nedovoluje lázeňskou péči absolvovat.

Lázeňskou péči většině pacientů navrhuje jejich ošetřující lékař, tedy většinou odborník na konkrétní druh onemocnění. Pokud byste se rádi vypravili do lázní a Váš praktický lékař Vám ještě takovou možnost nenabídl, poraďte se s ním, zda je pro Vás lázeňský pobyt vhodný a zda splňujete podmínky pro poskytování lázeňské péče a jakého typu. Váš praktický lékař žádá o lázeňský pobyt za Vás a k návrhu se následně vyjadřuje revizní lékař Vaší zdravotní pojišťovny. Revizní lékař posoudí, zda žádost od praktického lékaře splňuje všechny formální i věcné náležitosti, zda byla provedena všechna potřebná vyšetření a netrpíte-li ještě jiným onemocněním, kvůli kterému by Vám mohl lázeňský pobyt více uškodit, než prospět.

Existují různé typy lázeňských pobytů

Z pohledu zdravotních pojišťoven a jejich klientů existují tři základní typy lázeňských pobytů.

  • komplexní lázeňská léčba, při které zdravotní pojišťovna hradí pacientovo ubytování, stravování i léčení ve standardní úrovni nasmlouvané s poskytovateli lázeňské péče - případné doplatky (většinou za ubytování) hradíte v lázních v den nástupu. U pacientů v produktivním věku je tato péče poskytována v době jejich dočasné neschopnosti k práci
  • příspěvková lázeňská léčba, při které je pacientovi hrazeno standardní léčení. Ubytování a stravování si ale musí uhradit sám. Zaměstnaní pacienti na tuto péči čerpají dovolenou nebo neplacené volno.
  • samoplátci, tedy lidé, kteří si lázeňský pobyt plně hradí sami
    Informace: samoplátecké pobyty (týdenní nebo čtrnáctidenní) jsou vhodné pro stavy únavy a snížené výkonnosti, zlepšení fyzické kondice, rekonvalescenci po závažných onemocněních, snížení nadváhy, sportovce, obyvatele oblastí se zhoršeným klimatem.

Podle čeho se rozhoduje?

O tom, bude-li vaše žádost o lázeňský pobyt zařazena do kategorie komplexní nebo příspěvkové lázeňské péče, rozhoduje váš zdravotní stav a dále vyjádření revizního lékaře. Komplexní lázeňská péče je běžně poskytována například po úrazech, po provedených operacích, po srdečních infarktech, při onemocnění diabetem, ale i při některých chronických chorobách. Komplexní péči hradí pojišťovna většině svých klientů vysílaných do lázní. Pouze zhruba pětině klientů je poskytnuta péče příspěvková. Ta se většinou poskytuje pacientům s mírnějším stupněm onemocnění. Délka pobytu u obou typů je určena onemocněním, pro které je péče poskytnuta, nejkratší doba jsou 3 týdny.